Maltepe Kent Konseyi Gençlik Meclisinden Hukuk Okur Yazarlığı Sertifika Töreni

Türkiye Barolar Birliği ile Maltepe Kent Konseyi Gençlik Meclisinin birlikte gerçekleştirdiği "Hukuk Okur Yazarlığı" projesinde eğitime katılan katılımcılara sertifika belgeleri törenle verildi.

Toplumda hak arama bilincini yaratmak, temel hukuk bilgileri ve haklar konusunda vatandaşı bilinçlendirmek amacıyla Türkiye Barolar Birliği tarafından hayata geçirilen, Maltepe Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin proje paydaşı olduğu ‘’Hukuk Okur Yazarlığı’’ programının Maltepe’deki eğitimleri tamamlandı. Avukat Filiz Saraç’ın proje sahibi olduğu program Maltepe’de iki koldan yürütüldü. Maltepe Kent Konseyi Dernekler Yerleşkesi’nde 6 hafta boyunca her pazartesi bir eğitim başlığında alanında uzman bir avukat tarafından eğitimler verilirken, 4 hafta boyunca her Cuma günü de Maltepe Eca Elginkan Anadolu Lisesi’ndeki öğrencilere yine eğitimler verildi. Proje kapsamında katılımcılara Tüketici Hakları, İşten Çıkarılmada Haklar, Aile İçi Şiddet, Hasta Hakları, Spor Hukuku, Mobbing, Çocuğun İhmal ve İstismarı konuları anlatıldı.

 

Hak arama bilincinin oluşması ve yaygınlaşmasının amaçlandığı projenin sertifika töreni 22 Nisan Pazar Günü Maltepe Küçükyalı evlendirme dairesinde gerçekleşti.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Maltepe Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Sn Ceren Öztürk, bir Avukat adayı olarak bu projeyi çok önemsediğini ve her vatandaşın haklarını bilmesi gerektiğini vurgulayarak “projenin gerçekleşmesinde proje başkanı olan Av. Filiz Saraç’a Maltepe Kent Konseyi Başkanı Ozan Demir’e, E.C.A Elginkan Anadolu Lisesi yöneticilerine ve bize destek olan Maltepe Belediye Meclisi Sn. Ali Kılıç’a teşekkür ederiz.” Dedi.

Maltepe Kent Konseyi Başkanı Ozan Demir ise konuşmasında bu projenin amacının hak arama bilincini oluşturmak olduğunun altını çizerek, “ Gençlik Meclisimizin Hukuk Okur Yazarlığı Projesinin Maltepe de tekrar hayata geçmesini sağladıkları destek ve proje sürecinde de gösterdikleri özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.” Dedi.

TBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Okur Yazarlığı Projesi Başkanı Av. Filiz Saraç, "Bir toplumda adalet olursa huzur ve mutluluk olur. Adaleti sağlamak içinse talep eden, bu talebin nasıl yapılacağını bilen, haklarını bilen ve haklarının bilincinde olan bireyler olmasına ihtiyaç var. Bu proje 2010 yılında Maltepe de başlamış ve halka temel hakları konusunda bilgi vermeyi hedef edinmiş bir proje. Bundan sonra da bu projenin gelişmesine el birliğiyle katkıda bulununuz. Çünkü bu proje barolar için değil, baroların vesile olmasıyla vatandaşlarımız için yapılan bir çalışma ve tekrar Maltepe de hayata geçmesinden dolayı mutluluk duymaktayım " dedi.

Açılış konuşmalarından sonra, hem yerleşkede hem de E.C.A. Elginkan Anadolu Lisesinde eğitimlere katılarak sertifika almaya hak kazanan katılımcılara sertifikaları Maltepe Kent Konseyi Başkanı Ozan Demir, Maltepe Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ceren Öztürk ve Hukuk Okur Yazarlığı Projesi Başkanı Av. Filiz Saraç tarafından takdim edildi.